سیگار برقی یا سیگار الکترونیکی وسیله‌ای است الکترونیکی که استعمال دخانیات را شبیه سازی می‌کند. این کار توسط تولید بخارات خاصی که بو، طعم، مزه و احساس کشیدن سیگار واقعی را به مصرف کننده بدهد اما زیانهای سیگار واقعی را نداشته یا این زیانها به حداقل برسد در این گونه سیگارها انجام می‌شود. سیگار الکترونیکی اولین‌بار در سال ۲۰۰۳ و در کشور چین تولید شد اما امروزه در نقاط مختلف جهان خرید ویپ انجام می شود و میلیون‌ها مصرف‌کننده دارد.
در کشورهای مختلف، قوانین متفاوتی در مورد فروش و استفاده از سیگارهای الکترونیکی وضع شده‌است. ارزش تولید جهانی این محصول در سال ۲۰۱۳ میلادی به مرز ٣ میلیارد دلار رسید. در حال حاضر، برخی از شرکت‌های بزرگ تولید سیگار در جهان که در سال‌های اخیر با کاهش قابل توجه در فروش مواجه بوده‌اند، به سرمایه‌گذاری در تحقیق و تولید سیگار برقی روی آورده اند.

کلمه‌ ی «ویپ» از کلمه ‌ی لاتین «وِی‌پِرایزر» Vaporizer به معنای «بخار ساز» گرفته شده است و مکانیزم دستگاه ویپ توسط تولید بخارات خاصی که بو، طعم، مزه و احساس کشیدن سیگار واقعی را به مصرف‌ کننده بدهد اما زیان های سیگار واقعی را نداشته یا این زیان ها به حداقل برسد؛ تعبیه شده است.
این روزها سیگار کشیدن به یک مشکل اساسی در سبک زندگی  تبدیل شده است. طبق اعلام انجمن سلامت جهانی تقریباً ۶ میلیون نفر در هرسال بر اثر سیگار کشیدن جان خود را از دست داده و تقریباً نیم میلیون نفر غیر مستقیم در معرض دود سیگار قرار دارند.

موارد استفاده از ویپ

طبق آزمایش‌های انجام‌شده هیچکدام از ۴۰۰۰ مادهٔ شیمیایی مضر موجود در کاغذ، فیلتر و توتون سیگارهای معمولی در سیگارهای الکترونیکی وجود ندارد.

در چند سال اخیر vape ها به‌شدت پرطرفدار شده‌اند و استفاده از این دستگاه‌های در میان مردم رواج پیداکرده است. این دستگاه‌ها در رنگ‌ها و با ویژگی‌های متنوع به فروش می‌رسد. اما شاید این سؤال برای شما نیز پیش‌آمده باشد که مایع تبخیر شدنی درون این دستگاه  دقیقاً چیست؟ ترکیبی از یک باتری، یک دستگاه بخار ساز، پروپیلن گلیکول، طعم‌دهنده‌های مصنوعی و نیکوتین که قلب vaping ها هستند. انواع این محصولات حتی می‌توانند برای ترک مواد مخدر نیز مورداستفاده قرار بگیرند.

نحوه کار ویپ

دستگاه ویپ از یک المنت برای ایجاد حرارت، یک باتری و یک مخزن که مایع نیکوتین در آن قرار می گیرد تشکیل شده است. هنگامی که کلید دستگاه را فشار بدهید المت شروع به گرم شدن می کند و مایع نیکوتین در اثر گرما بخار می شود. بخار ایجاد شده در مخزن ویپ از طریق محل استنشاق وارد دهان می شود و فرایند ویپینگ انجام می شود. از زیاد بودن حجم دود ویپ نترسید چون دود حاصل از بخار شدن مایع است و سوختن نیکوتین و آتش در آن وجود ندارد. از ویژگی های بخار نسبت به دود بوی خوب بخار که با طعم های ایجوس ویپ لذت بخش می شود و اینکه اثر بخار در محیط زودتر از دود از بین می رود.
 

ویپ

مایع نیکوتین ویپ

مایعی که در ویپ استنشاق می شود مایع ویپ یا ایجوس نام دارد. این مایع در مخزن قرار گرفته در ویپ ریخته می شود  و از PG (پروپیلن گلیکول) و VG (گیاه گلیسیرین) و یک اسانس طعم دهنده تشکیل شده است که در همه طعم های گیاهی و، میوه ایی و خوراکی موجود است. میزان نیکوتین قرار گرفته در مایع ویپ متفاوت است و در دوزهای نیکوتین مختلف تولید می شود. حتی مایع ویپ بدون نیکوتین هم وجود دارد که فقط از طعم دهنده و بخار مایع وارد دهان شما می شود. برای جلوگیری از اعتیاد به نیکوتین می توان از ایجوس با درصد نیکوتین پایین استفاده کرد و یا از ایجوس بدون نیکوتین برای جلوگیری از وابستگی لذت برد.

ویپ چه مزایایی دارد

سیگار کشیدن هزاران ماده شیمیایی را می سوزاند و سموم حاصل از آن را وارد بدن شما می کند. در حالی که سیگار الکترونیکی نمی سوزند، و فقط  بخار تولید می کنند و افراد را به اندازه سیگارهای معمولی در معرض این سموم قرار نمی دهند. بخار تولید شده توسط  دستگاه ویپ به هیچ عنوان مشابه دود سیگار معمولی نیست. سیگار الکترونیک مانند کتری در حال جوش عمل می کند، هیچ چیز در حال سوختن نیست. فقط در حال حرارت دیدن و بخار کردن می باشد.
حتی اطرافیان شما نیز در معرض دود حاصل از سیگار که حاوی 60 نوع ماده سرطان زا است قرار نمی گیرند. بنابراین احتمال آسیب رسیدن به عموم جامعه را کاهش می دهد.


خرید ویپ ارزان